Akcja „Zielony Taras”

W dniu 16 kwietnia 2021 r. Dom Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie po raz drugi ogłosił:

Akcję „Zielony Taras” .

Celem Akcji jest zbiórka roślin, donic i ziemi ogrodowej, które zostaną przeznaczone do obsadzenia tarasu przy DPS oraz terenu zielonego wokół Domu. Pozwoli to stworzyć bezpieczne i przyjazne miejsce dla mieszkańców, gdzie będą mogli wspólnie wypocząć w otoczeniu pięknych roślin, i poprawić swoje samopoczucie.

 

Mottem Akcji stały się słowa św. Jana Pawła II:

Człowiek jest wielki
nie przez to, co posiada,

lecz przez to kim jest;

nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Niemal natychmiast do Akcji przystąpiła Politechnika Koszalińska, przekazując na ten cel domki dla owadów zapylających, przygotowane przez studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa.
W dniu 10 maja 2021 r., przy pomocy pracowników Politechniki Koszalińskiej i DPS w Koszalinie, domki zostaną ustawione na terenie zielonym, przylegającym do budynku DPS. Na przygotowanej działce zostanie także wysiana kwietna łąka. Dzięki temu DPS adoptuje pożyteczne owady, a kwitnąca i miododajna łąka zapewni im odpowiednią bazę pokarmową. Zyska na tym cały ogród, oraz mieszkańcy i odwiedzające Dom dzieci w ramach integracji międzypokoleniowej, dla których utworzenie takiego miejsca będzie miało również wymiar edukacyjny w zakresie działań ekologicznych.

Pomysł jest „strzałem w dziesiątkę”. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Koszalinie także przystąpiło do naszej Akcji
i zadeklarowało pomoc w obsadzeniu terenu zielonego po stronie zachodniej budynku DPS.
Akcja „Zielony Taras” wzbudziła duże zainteresowanie, które przybrało już wymiar ogólnopolski.
DPS zyskał dzięki temu wielu przyjaciół.Odzew na apel o przekazanie sadzonek roślin do urządzenia tarasu, kwietników i terenów zielonych jest tak duży, że Akcja zostaje przedłużona do 31 maja 2021 r.