DPS sielsko, anielsko

Łąki kwietne składają się z kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw, tworząc prawdziwy pejzaż barw. Zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar. Dają im też przestrzeń do życia i rozmnażania się, a zimą schronienie. Dzięki łące kwietnej otoczenie nabiera sielskiego charakteru i staje się odprężającym miejscem rekreacji dla ludzi.

Jakie są jeszcze zalety takiej łąki?

Po pierwsze kwietna łąka wspomaga bioretencję. Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć i zmniejszając spływ wód opadowych, co dodatnio wpływa
na bilans wód gruntowych.

Po drugie kwietna łąka wzbogaca bioróżnorodność. Łąkę może tworzyć nawet 60 gatunków różnych roślin. Ponadto łąka może być schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie.

Po trzecie kwietna łąka upiększa okolicę. Wzbogaca estetykę terenu i urozmaica krajobraz,
a także wpływa kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów.

Po czwarte kwietna łąka jest ekologiczna. Nie wymaga stosowania nawozów i pestycydów (herbicydów). Filtruje wody opadowe i powietrze. Nie wymaga podlewania, przez co wpływa na ograniczenie zużycia wody. Pośrednio zmniejsza także emisję spalin do środowiska, ponieważ nie wymaga regularnego koszenia.

W naszym DPS udało się stworzyć łąkę kwietną dzięki tegorocznej Akcji „Zielony Taras”. Nasiona
do wysiewu wraz z domkami dla zapylaczy podarował nam Wydział Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Łąka zastała wysiana 10 maja br. Jest to jej pierwszy sezon, a już wyrosły
tu m.in.: borago (ogórecznik lekarski), nagietek lekarski, mięta pieprzowa, rumianek pospolity, krwiściąg lekarski, babka lancetanowa, bylica piołun, ślaz pospolity, chaber bławatek, nachyłek barwierski, mak polny, onętek (kosmos), powój polny, koniczyna czerwona, biedrzeniec mniejszy, ostrożeń lancetowaty (oset) i złocień maruna. Wiele z tych roślin potocznie uważa się za chwasty. Jednak zasługują one
na uwagę, ponieważ nie tylko pięknie komponują się z otoczeniem, ale także stanowią bogate źródło pożywienia dla owadów. Natomiast medycyna ludowa od wieków wykorzystywała ich swoich właściwości lecznicze.

Nasza łąka jest miejscem pracy owadów, które każdego dnia zbierają pyłek i nektar. Zaobserwować można tu m.in. trzmiele, motyle, muchówki i murarki. Bardzo nas cieszy, że doceniły nasz wysiłek.

Łąka kwietna tworzy na razie niewielką przestrzeń przy DPS – można powiedzieć urokliwy zakątek.
W kolejnym sezonie planujemy ją powiększyć.