Toruń – miasto Kopernika

 

Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski – prawa miejskie uzyskał w 1233 rok, był niegdyś jednym z najbogatszych i jednym z czterech największych miast Królestwa Polskiego.

W 1997 roku toruński średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, od 2004 roku Toruń jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast Unesco.

Wszyscy wiedzą, że Toruń to przede wszystkim miasto urodzenia Mikołaja Kopernika. Wyliczenie zabytków, miejsc związanych z wielkim polskim uczonym a jeszcze ich zwiedzenie to nie lada wyczyn ale kompensum wiedzy na ten temat przekazała nam na prelekcji w naszym Ośrodku pani Barbara Hrankowska – podóżniczka współpracująca na stałe z koszalińskim Centrum wolontariatu. Wirtualnie seniorzy mogli zwiedzić Dom Kopernika, Pomnik Kopernika, Rynek Nowomiejski, ruiny zamku krzyżackiego, spichrze należące do jednych z najcenniejszych i najstarszych tego typu zabytków w Polsce, zabytki sakralne i militarne a także kilkanaście przepięknych parków z których Toruń słynie jako jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce.

Spotkanie z panią Hrankowską nie było pierwsze i zapewne będą kolejne gdyż jej wiedza związna z pasją podróżniczą umożliwia innym poznawać świat nie narażając się na trudy podróży…