Trawy szelest

Trawy ozdobne są wspaniałym i wdzięcznym dodatkiem ogrodu. Rosną szybko i potrafią oczarować swoim lekkim i zwiewnym pokrojem oraz kwiatostanami. Rośliny te potrafią być niezwykle zróżnicowane i są bardzo plastyczne.

Wśród gatunków traw ozdobnych znaczna część zakwita w drugiej połowie lata. Niektóre trawy są cenione za piękne, intensywne ubarwienie przez cały sezon, inne nabierają wyrazistych barw dopiero podczas jesiennych chłodów. Są gatunki, które chętnie sadzimy ze względu na wyjątkowo długo utrzymujące się kwiatostany. Wszystko to sprawia, że trawy potrafią zmienić ogród w niepowtarzalną przestrzeń. Dodatkowo pobudzają zmysł dotyku, wzroku i słuchu.
W tajemniczy sposób wychwytują światło. Poza tym ruch traw na wietrze i towarzyszący temu szelest działa kojąco i uspokaja. Z tego powodu trawy sadzi się w ogrodach sensorycznych. Ważnym ćwiczeniem w takich ogrodach jest także poznawanie rękami rozmaitych faktur i powierzchni. Źdźbła traw świetnie się do tego nadają.

Dzięki tegorocznej Akcji „Zielony Taras” w DPS także pojawiła się rabata z trawami ozdobnymi. Sadzonki, ziemię oraz mulcz, niezbędne do jej przygotowania podarowali nam Castorama Koszalin oraz Centrum Ogrodnicze Eldorado w Koszalinie. Natomiast w sadzeniu pomogły dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli, które odwiedziły nas w dniu 9 czerwca br. W swojej kolekcji mamy m.in. turzyce, miskanty, trawy bambusowe, rozplenice, prosa rózgowate i kostrzewy. Pierwsze efekty możemy podziwiać już teraz.